HP Device Manager Kurulum ve Yapılandırma

9 Mayıs 2017

HP Device Manager yazılımı, herhangi bir ek lisans maliyetine gerek olmadan altyapınızda bulunan tüm HP ince istemcileri merkezi olarak yönetmenize olanak sağlar.

Kolay kullanım imkânı sunan konsol panosu aracılığı ile varlıklar hakkında ayrıntılı bilgi veren HP Device Manager, BT kaynaklarını yerel olarak veya uzaktan kontrol edebiliyor ve bunlar hakkında kararlar verebiliyor.

Tek bir sunucu üzerinden, binlerce ince istemci cihazını izleyebilir, yapılandırabilir, sürümleri yükseltebilir, klonlayabilir ve yönetebilirsiniz.

Örnek HPDM dağıtım şeması;

HP Device Manager (HPDM) Bileşenleri;

HPDM Console:                                Tüm işlemlerin gerçekleştirildiği yönetim konsolu

HPDM Server:                                   Tüm kontrol işlemlerini gerçekleştiren merkez sunucu

HPDM Gateway:                               HPDM Agent ile sunucu arasındaki iletişimi sağlar

Master Repository Controller:      İçerik yönetimini sağlar ve diğer HPDM sunucularına içerik senkronizasyon işlemlerini yapar

HPDM Agent:                                     İnce istemciler ile birlikte gömülü olarak gelir ve HPDM Server ile iletişimi sağlar

Tüm Bileşenler (HPDM Console, HPDM Server, HPDM Gateway ve Master Repository Controller) aynı sunucu üzerine veya farklı sunucular üzerine ayrı ayrı kurulabilir.

Domain ortamı veya Workgroup ortamına kurulup yapılabilir. Eğer Active Directory entegrasyonu yapılacaksa Domain ortamı üzerine kurulması önerilir. Bu sayede kullanıcı yetkilendirmeleri daha kolay yapılabilir.

Sistem Gereksinimleri;

Donanım:

  • (Minimum) 2 Core CPU, 2 GB RAM, 25 GB Free disk space.
  • (Önerilen) 4 Core CPU, 4 GB Ram, 50 GB Free disk space.

İşletim Sistemi:

  • (Minimum) Windows Server 2008 R2 SP1.
  • (Önerilen) Windows Server 2012 R2.

Veritabanı Yönetim Sistemi:

  • PostgreSQL 8.3 (Kurulum ile birlikte gelir) or Microsoft SQL Server 2008 or later.

3. Parti Bileşenler:

  • SUN Java Runtime Environment (JRE) 6 Update 2 (bundled with installer).
  • Microsoft Internet Information Server (IIS) 6.0 or later, FileZilla Server, or freeSSHd.

Ön Hazırlık Aşamaları;

Öncelikle, Kurulum Dosyaları için aşağıdaki iki linki indirmemiz yeterli olacaktır.

HP Device Manager 4.7: ftp://ftp.hp.com/pub/hpdm/Software/4.7/HP_Device_Manager-4.7.exe

HP Device Manager 4.7 SP12: ftp://ftp.hp.com/pub/hpdm/Software/4.7/HP_Device_Manager-4.7SP12.zip

HP Device Manager Kurulumu;

Yukarıdaki iki dosyayı indirdikten sonra “HP_Device_Manager-4.7” isimli setup dosyasını çalıştıralım ve Lisans sözleşmesini kabul ederek ilerleyelim.

Sistem gereksinimlerini adımını “Yes” diyerek geçelim,

Bu adımda kurulacak bileşenleri göstermek adına “Custom” seçeneğini seçiyorum, “Complete” seçeneği ile tüm bileşenleri kurabilirsiniz.

Kurulacak Bileşenlerin listesini görmekteyiz, Eğer bileşenleri farklı sunuculara dağıtmak istersek ilgili bileşenlerin kurulumunu buradan seçebiliriz. Ben bu kurulumda tüm rolleri bir sunucu üzerine kuracağım.

Master Repository için varsayılan kurulum dizini aşağıdaki gibi gelmekte, bu kısmı ilerleyen adımlarda FTP kurulumu yaparken kullanacağız.

Son adımda “Install” Diyerek kurulumu başlatıyorum.

Kurulumun son adımında yapılandırma penceresi açılacak, English dil seçeneği ile devam edebiliriz.

Bu aşamada tüm iletişim portlarını görebilirsiniz, Sağ alt köşede bulunan “Check” butonuna tıklayarak tüm portların çalışıp çalışmadığını kontrol edebiliriz.

PXE hizmeti için DHCP sunucusunun nerede olduğunu soran bu ekranda, DHCP sunucum başka bir sunucu üzerinde olduğu için yukarıdaki seçeneği seçiyorum.

Son adımda ise Gateway yapılandırmasını yapıyoruz, Eğer PXE hizmeti kullanılacak ise bu kısımdan aktif edebiliriz varsayılan olarak kapalı gelmekte. “Execute” diyerek yapılandırmayı başlatalım.

HPDM kurulumunu başarılı şekilde tamamladığımız ekranı görüyoruz, “Finish” diyerek kurulumu bitirelim.

Kurulumu bitirmemiz ardından Veri tabanı ve Yönetici hesabı tanımlayacağımız yapılandırma ekranı geliyor. İlk kez kurulum yapacağımız için “Create new Database” seçeneğini seçiyorum.

Veri tabanı seçimi ekranında varsayılan olarak gelen “PostgreSQL” ile devam edeceğim, ancak ortamda Microsoft SQL Server var ise buraya da bağlantı sağlayıp kurulum yapabilirsiniz.

HPDM için yetkili kullanıcı tanımlamamız gerekiyor, varsayılan kullanıcı adı “root” olarak geliyor dilerseniz farklı bir kullanıcı adı verebilirsiniz. Ben “root” ile devam ediyorum ve şifremi belirleyerek “Finish” diyorum.

HP Device Manager Service Pack Kurulumu;

Kurulumun ardından direkt olarak service pack kurulumuna geçiyorum ve ikinci indirdiğimiz dosya olan “HP_Device_Manager-4.7SP6” dosyasını çalıştırıyorum ve “Yes” seçeneği ile Service Pack kurulumunu başlatıyorum.

Service Pack kurulum adımı basitçe tamamlanacaktır, “Finish” diyerek sonlandıralım.

FTP Server Kurulumu;

Öncelikle FTP kurulumunu yapacağımız sunucu üzerinde “lokal bir kullanıcı” oluşturup “Administrators” grubuna dahil ediyoruz. Eğer Domain ortamı varsa “Domain Admins” grubuna dâhil olan bir kullanıcıda olabilir.

Server Manager” içerisinden “Add roles and features” dedikten sonra “Server Roles” kısmında “Web Server (IIS)” rolünü seçiyoruz.

Role Services” adımında “FTP Server” seçeneğini seçerek devam ediyoruz ve son adımda “Install” seçeneği ile kurulumu bitiriyoruz.

FTP Server kurulumu ardından “Start” menüsünden “IIS Manager” ekranını açıyoruz ve “Sites” klasörü üstünde sağ tıklayarak “Add FTP Site” seçeneğini seçiyoruz.

Site name olarak herhangi bir isim verebilirsiniz. “Content Directory” olarak aşağıdaki klasör yolunu belirtiyoruz.

Bu örnekte SSL kullanmayacağım için “No SSL” seçeneğini seçiyorum.

Bu kısımda “Specified Users” seçeneğini seçiyorum ve az önce oluşturduğum lokal kullanıcı olan “hpdmftp” kullanıcısını tanımlıyorum ve “Finish” diyerek kurulumu tamamlıyorum.

Sites” kısmında oluşturduğumuz FTP sitesine tıklayarak sağ tarafta bulunan “Basic Settings” kısmına tıklayalım.

Açılan pencerede “Connect as” butonuna tıklıyoruz.

Ve lokal kullanıcımız olan “hpdmftp” kullanıcısını buraya tanımlıyoruz.

Dipnot: Domain ortamındaki bir kullanıcıya yetki verilecekse “DOMAIN\kullanıcı” şeklinde yazılmalı.

“Ok” dedikten sonra “Test Settings” butonuna tıklayalım ve tüm yetkilendirme işlemlerinin doğru çalıştığını kontrol edelim. Ardından tekrar ok diyerek pencereyi kapatabiliriz.

Master Repository Controller Yapılandırması;

Masaüstünde bulunan “HP Device Manager Console” ikonuna tıklayarak konsolu açalım ve az önce oluşturduğumuz kullanıcı adı – şifreyi girelim.

İlk açılışta herhangi bir Repository oluşturmadığımız için hata verecektir. “Ok” diyerek “Repository Configuration Wizard” ekranını açıyoruz.

Server adress” kısmına HPDM sunucunun IP adresini girelim,

FTP/SFTP Settings seçeneğini seçiyorum.

Kullanıcı adı ve Şifre olarak yine lokal kullanıcı olarak oluşturduğumuz “hpdmftp” kullanıcısını belirtiyorum ve URL kısmına “HPDM” uzantısını ekliyorum.

Son aşamada sağ alt köşede bulunan “Test” butonuna tıklayarak tüm ayarların doğru yapılandırmış olduğumuza emin oluyoruz ve “Finish” diyerek adımları tamamlıyoruz.

HP Device Manager kurulum ve yapılandırma aşamalarını başarılı bir şekilde tamamladık.

Posted in HP Device Manager by Fatih Özyalçın | Tags: , ,